neděle 19. října 2014

Úvodem

Blog o poštolčích podnájemnících naší lodžie by už tady byl a nadále bude: O myších a poštolkách.

Nicméně čas od času je nedostupný, z čehož vyplynulo rozhodnutí základní obsah zazálohovat sem.

Proč o poštolkách?

Za dávných a dávných časů, někdy těsně po roce 1986, kdy jsme se nastěhovali do nového bytu v panelovém domě v sídlišti na okraji Brna, se v naší lodžii objevily poštolky. Dlouhá léta byla jejich oblíbeným místem pro přespání a od roku 2007 zde i hnízdí.Vybraly si k tomu zastrčený kout za starou skříňkou vystrčenou do lodžie po požáru. Do jejich soukromého života se snažíme zasahovat co nejméně. V prvním roce jsme hodně fotografovali, ale již v té době jsme zakoupili první síťovou kameru a od té doby se náš kamerový park rozrostl na devět kamer, jejichž záběr takřka zcela pokrývá všechna důležitá místa poštolčí lodžie: zastrčený starý hnízdní kout, bidýlka na obou stranách lodžie, prostor mezi starou skříňkou a zábradlím, na němž poštolky přistávají v rušné hnízdní sezóně, i protilehlý kout u dveří, který si oblíbily jako místo ranního slunění a kde v bedničce na policích pod bidýlky mají po rekonstrukci v roce 2016-2017 nové hnízdo.

Proto o poštolkách...

Proč také o myších?

Pochopitelně proto, že je to základní složka potravy "našich" poštolek. Ale mimo to v květnu 2009, když pršelo a pršelo a jeden člověk domácí řekl tomu druhému, že takhle to dál nejde, že poštolčí sameček už poštolčí samičce déle než den nic nepřinesl, tak onen druhý člověk domácí přivezl bílou laboratorní myš. Od té doby v člověčí kuchyni bydlí za ta léta již šesté myší individuum. Statečně plní funkci maskotů ku přivolání dostatečného množství potravy pro poštolčí rodinu. Samy nikdy skrmeny nejsou a zřejmě ani nebudou. Kdo by tak učinil se zvířetem, které má jméno, růžová ouška, ocásek a zvědavý čumáček?

Co zde najdete:

Základní informace o historii poštolčího hnízda a průběhu poštolčího roku v lodžii poskytuje článek O poštolkách aneb historie hnízda.
Pro jednotlivé hnízdní sezony postupně doplňujeme ze záznamů podrobnější data (2007. 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018).
Dění v poštolčí lodžii lze od časného předjaří do pozdního podzimu zde. Potřebný návod pro sledování poskytuje článek Live view - co a jak. 
Přehled živých přenosů z dění v jiných hnízdech v ČR i ve světě najdete zde.

Aktualizováno 2018/10/05.